Jednoducho som išla po tom, čo sa najviac páči mne a vzniklo z toho Hula Hula Fantasy paintings.

Rozhovor s Máriou Valenčíkovou,

Foto: archív M.V.

Jedni jej obrazy milujú, iní „nemusia.“ Hula svojou tvorbou jednoznačne vzbudzuje emócie. Kým pred pár rokmi bola ešte neznámou študentkou dizajnu na STU, v súčasnosti má už za sebou výstavy v Múzeu Andyho Warhola či Vojtecha Löfflera. Pozitívny vzťah k móde premenila na vlastnú kolekciu modelov s vizuálmi jej diel. „Určite je veľa ľudí, ktorých asi moja farebnosť irituje, ale zas aj mnoho takých, samozrejme vrátane mňa, ktorých to baví a osviežuje,“ hovorí na margo svojej tvorby.

1. Ešte pred nedávnom ste boli neznámou študentkou dizajnu na STU.  Dnes je o vás veľký záujem. Kedy podľa vás prišlo k tomuto obratu a čo mu predchádzalo?

Aktívne som sa začala venovať maľbe približne pred dvoma rokmi, predtým som tiež tvorila, lebo ma to veľmi bavilo, ale bolo to skôr len príležitostne, alebo v rámci predmetov v škole. Prvým, asi hlavným podnetom bolo, že som sa po prvý raz celkom náhodne zúčastnila prieskumu prác na katedre maľby a veľkorozmerné  diela  jej študentov vo mne vzbudili myšlienku, že nemusím kresliť len ceruzkou na papier.  Dostala som veľkú chuť skúsiť niečo väčšie… A stalo sa.

2. Váš štýl ľudí priťahuje. Čím to podľa vás je?

No, z čisto vizuálneho hľadiska je to určite neónová farebnosť, ale to je skôr také moje „logické“ vysvetlenie. Určite je veľa ľudí, ktorých asi moja farebnosť irituje, ale zas aj mnoho takých, samozrejme vrátane mňa, ktorých to baví a osviežuje. Takže, ktovie? Odpoveď na túto otázku sa dozviem možno v budúcom živote – ak budem znova maľovať, tak to skúsim len s odtieňmi zemitých farieb a uvidíme, či to pôjde tak dobre ako teraz. Či za to môžu viac sexi ženy, alebo farebnosť. Sama som zvedavá J

3. Kedy a kde sa vám najlepšie tvorí?

Čo sa týka času, som skôr denný pracant. Takže žiadne nočné maľovanie sa u mňa nekoná – až na občasné nutné výnimky. Kedže je pre mňa momentálne maľba prvoradá, snažím sa jej venovať pravidelne a čo najčastejsie. Tak 3-4 dni v týždni. Nie vždy to ale ide podľa plánu. Keď jednoducho nemám náladu, spravím si pár dní voľno, počas ktorého sa venujem zas škole, alebo návrhom oblečenia. Ale kedže sú všetky moje činnosti spojené s tvorivosťou a kreativitou ako takou, nie vždy je to ľahké, lebo nápady sa nedajú sypať nonstop z rukáva.  Občas sa mi stane, že mám pár dní „ krízu,“ ale to ma vždy rýchlo prejde a potom nadšená utekám do ateliéru.
10849943_611104035683457_7977897812461959665_n

4. Mení sa časom ťažisko vašej tvorby, záujem o nové motívy?

Určite áno. Veľmi dobre sa to dá sledovať aj priamo na výstave, kde mám obrazy približne chronologicky usporiadané. V začiatkoch tvorby to boli hlavne ženské tváre, výrazy, štylizované portréty … Teda takmer žiadne figúry. Postupne som pridávala ruky, dekolt a gestá. No a momentálne ma veľmi baví hrať sa so ženskou figúrou, často znázorňujem akoby flešové momentky, opisy „banálnych“ situácií – lízanie zmrzliny, hryzenie do melónu, ženu fénujúcu si vlasy a podobne. Používam symboly, či zvýrazňujúce znaky typické pre súčasné vyprázdnené, hedonizmom ovládané mediálne prostredie. Je to taká moja dvojsečná zbraň, aj pre aj proti. Veci významné pre časť emocionálne a hodnotovo dezorientovanej populácie, ktorých znázorňovanie ma veľmi baví.

5. Čo vás vie v umení osloviť a nadchnúť?

Je to veľmi veľké rozpätie. Od Michelangelových sôch a tvorbu umelcov, ktorí tu boli pred niekoľko sto rokmi, až po dnešnú tvorbu zahraničných aj našich umelcov. Musí to mať šmrnc a zaujať a vtedy dokážem byť z umenia veľmi nadšená.

6. Máte za sebou 8 samostatných a 3 skupinové výstavy. Ako hodnotíte začiatky vašej tvorby s odstupom času a dosiahnuté úspechy?

Veľmi sa nad tým nestíham ani zamýšlať, čas veľmi rýchlo letí. Ale keď sa pozriem naspäť a uvedomím si, že sú to ešte len tri roky, tak som nadmieru spokojná. Tiež ma veľmi baví ten posun. Keď si predstavím, že od výstavy v neznámej hale, som sa dopracovala k výstavám v Múzeu Andyho Warhola, alebo v Múzeu Vojtecha Lofflera… To sú momenty, keď si poviem, že som naozaj spokojná.

7. Vaša tvorba má blízko ku komixovému štýlu. Typická je farebnosť, dominancia neónovo – ružovej a žltej.  Dá sa povedať, že vaše obrazy ihneď udrú do očí. Zámer?

Nenazvala by som to z mojej strany zámerom, kedže som na začiatku mojej tvorby nijak nerozmýšľala, že ako začnem, čím budem maľovať, aby som zaujala  a aký štýl si vytvorím, aby sa ľuďom čo najviac páčil. Jednoducho som išla po tom, čo sa najviac páči mne a vzniklo z toho Hula Hula Fantasy paintings.
1559665_476593189134543_4017164962557672526_n

8. Preferujete maľbu na plátno. Poväčšine sú to práve ženské postavy, ktoré vyobrazujete. Sú silné, sebavedomé, sexi. Je to fascinácia ženskou energiou a vitalitou, ktorá vás inšpiruje?

Krásne ženy, či už ako živé osoby, alebo na fotografiách, ktoré majú myšlienku, ma fascinujú a sú pre mňa hlavnou inšpiráciou v tvorbe. Je to hlavne zmyselnosť a to, že sa veľmi rada hrám s ich krivkami, očami, dlhými vlasmi, krásnymi perami a výrazom tváre. Jednoducho povedané, je na nás toho viac ako na mužoch /smiech /. Inšpiráciu väčšinou nájdem úplne náhodou,  či už je to zaujímavá  modelka,  ktorú objavím pri čítaní časopisu, alebo si svoje baby jednoducho vymyslím  a „vyrobím“ podľa momentálnej nálady.

Zaobaľujem ich do výrazných neónových farieb v kontraste s čiernou, čo sú asi hlavné špecifikácie mojej tvorby. A posolstvo je, aby sme sa nebáli, ukázali, aké sme a boli výrazné aj zlé, v dobrom slova zmysle.

9. Vidno, že máte veľmi pozitívny vzťah k móde. Začali ste navrhovať i vlastné kolekcie oblečenia, ktoré nosia známe modelky, tanečníci. Máte stanovené kritéria, ktoré vaše modely musia spĺňať?

Prvým kritériom je, aby oblečenie obsahovalo vizuál mojich obrazov, na čom je moja tvorba založená. A druhým kritériom je, aby zaujalo.

1507614_489969027796959_1272841361071249598_n

10. Tvorba ktorých módnych návrhárov je vám blízka?

Tak isto ako v maľbe, aj v tvorbe oblečenia sa snažím ísť vlastnou cestou, a preto nemám nejakých návrhárov, ktorých by som sledovala a snažila sa nimi inšpirovať. Ani by ste neverili, aké je to oslobodzujúce J Samozrejme, z času na čas natrafím v časopisoch na nejaké kúsky, ktoré ma oslovia a poviem si – hmm to by som chcela, – ale po obrátení listu už na to veľmi nemyslím. Snažím sa, aby inšpirácia vychádzala hlavne z vnútra a z uvoľnenia mysle, nie zo stránok časopisov.

11. Prečo prezývka Hula a kedy vznikla?

Hula je pôvodne odvodené od Marhula – ako ma pár rokov volali asi všetci moji známi. Asi pred dvoma rokmi vzniklo svojvoľne skrátené „,Hula,“ a to už bolo umelecké meno, ktoré mi úžasne vyhovuje dodnes.

12. Ako vnímate kritiku?

Záleží od koho tá kritika je. Určite si ju rada vypočujem od profesora v škole, alebo od niekoho skúseného  z odboru. Ale musím skromne, či neskromne povedať, že zatiaľ som mala asi veľké šťastie a kritiky som sa veľmi nenapočúvala, takže v  tomto smere som spokojná.

13. Čo by dobrému obrazu podľa vás nemalo chýbať?

Hlavne emócia. Zmyselná, sexi, smutná, veselá,  alebo akákoľvek. Ale musí tam byť, inak to pre mňa veľmi nemá význam.
1234125_383701085090421_1403039949_n

14. Do akej miery je pre vás dôležitý image?

Image je super, ak ste s ním zžitý a nemusíte sa nejak extra snažiť, aby ste ho mali. Ja som so svojím spokojná a mám pocit, že ide z môjho vnútra a keď zavriem oči a mám si predstaviť, ako by som mala a chcela vyzerať, tak veľa zmien by sa voči tomu, ako je to momentálne  v reále, asi neudialo. Ale dobrý image môže byť aj  veľmi dobrá pomôcka, ako ostať v pamäti ľudí možno o čosi dlhšie ako je bežné.

15. Tento rok končíte na fakulte architektúry STU v Bratislave štúdium dizajnu výrobkov. Akú tému záverečnej práce ste si zvolili?

Téma mojej záverečnej práce je detská kolíska, takže momentálne pracujem na skĺbení ľudových ornamentálnych motívov, ktorým sa snažím dodať trocha modernejší nádych a spojiť to so zaujímavým dizajnom. Návrhy sú ešte len v štadiu rozpracovanosti, takže sama som zvedavá na finálny výsledok.

16. Aké aktivity v najbližšom období plánujete a kde sa budú môcť vaši fanúšikovia stretnúť s vašou tvorbou?

Momentálne som kvôli záverečnej práci trochu zvoľnila tempo, čo sa týka akcií a prezentácií. Do konca marca som vystavovala v Bardejove a na najbližšie nadcházajúce mesiace žiadnu konkrétnu výstavu neplánujem. Samozrejme, stále maľujem a dokončujeme novú kolekciu oblečenia s potlačou mojich obrazov, takže práce je dosť.  Teším sa až príde čas na predvedenie týchto nových kúskov, či už oblečenia alebo malieb.

Citáty:

,,Musí to mať šmrnc a zaujať a vtedy dokážem byť z umenia veľmi nadšená.“

„Keď si predstavím, že od výstavy v neznámej hale, som sa dopracovala k výstavám v Múzeu Andyho Warhola, alebo v Múzeu Vojtecha Löfflera… To sú momenty, keď si poviem, že som naozaj spokojná,“

,,Jednoducho som išla po tom, čo sa najviac páči mne a vzniklo z toho Hula Hula Fantasy paintings.“

„Krásne ženy, či už ako živé osoby, alebo na fotografiách, ktoré majú myšlienku, ma fascinujú a sú pre mňa hlavnou inšpiráciou v tvorbe.“

Share: