Môj prvý kvet z plste

Na výstave umelcov z Malokarpatskej oblasti som objavila obrazy, ktoré metódou plstenia vytvorila Silvia Stránska. Originálne a krásne. Neskôr som zistila, že technikou tradičného remesla spracovania nespradenej vlny Silvia vyrába aj brošne, šáliky, kabelky, klobúky či šperky. Také, ktoré chceš mať. Netrvalo dlho a ja som sa ocitla v Silviinom ateliéri, aby som si jej tvorbu pozrela zblízka. No neostalo len pri tom. Vyhrnula som si rukávy a dala sa pod jej vedením do práce.

V príjemnej tvorivej atmosfére pri voňavom bylinkovom čaji a po domácky vyrobených medovníkoch som si vyskúšala, čo plstenie všetko obnáša. Bublinková fólia, ihy, molitán, bambusová rohož, kartáč na plstenie, mydlová voda a rozličné odtiene vlny – to všetko čakalo na použitie. Mojou prvou vecičkou z plste mal byť kvet.

Text, photo: Kamila Balcová

Silvika atelier-9Na foto: Silvia Stránska

Postup bol približne takýto:

Vlákna vlny som v troch vrstvách poukladala na bublinkovú fóliu do tvaru kvetu, zvolila rozličné farebné kombinácie.

IMG_2212

Jednotlivé vrstvy sa v strede spevnili držiakom s ihlami na plstenie.

IMG_2214

Na každú z vrstiev som naniesla teplú mydlovú vodu.

IMG_2217

Valčekom prešla po fóliach v rozličných smeroch.

IMG_2219

Proces valčekovania pokračoval. Je dôležitý práve preto, aby sa jednotlivé vlákna spojili do súvislého a pevného celku.

IMG_2228

Ku koncu sa kvet ešte prepral v mydlovej vode, tvaroval, upravoval.

IMG_2229

Suchým plstením som si pripravila guličku, ktorú som po vyschnutí kvetu prišila do jeho stredu. No a výsledok vyzeral takto:

plsteny kvet

Na druhý deň sa farby kvetu ešte zvýraznili a ja som v duchu Silvii ďakovala za trpezlivosť, ktorú so mnou mala. Kvet z plste teraz zdobí našu obývačku. A ja už premýšľam nad tým, čo ďalšie splstím nabudúce.

P.S.: Je pravdou, že plstenie je časovo náročné. Je to však pekná práca a výsledok poteší. Môžete si takto zhotoviť nápadité veci do interiéru, spestriť originálnymi kúskami šatník, pripraviť milé vianočné dekorácie. Fantázii sa pri plstení medze nekladú a je len na vás, na čo si trúfnete.

Share: