Stretnutie s tvorbou Martina Dzureka

Sochárske umenie Martina Dzureka vás nenechá ľahostajnými.  Možno sa na pár minút stíšite. A možno vo vás rozohrá dialóg.

Foto: Andrej Balco

Sochárske umenie Martina Dzureka vás nenechá ľahostajnými. Možno sa na pár minút stíšite. A možno vo vás rozohrá dialóg. Niekedy veľmi jemne, nenápadne, inokedy nástojčivo, nekompromisne. Prinúti vás s nezvyčnajnou ľahkosťou klásť si neľahké otázky a hľadať a možno aj nachádzať na ne odpovede. Vtiahne vás do vlastného mnohorozmerného sveta, v ktorom na vás čaká čosi ako zúčtovanie. Jeho sochy – len zdanlivo nemí poslovia – sa stávajú zrkadlom a vy – odrazom v ňom. Ich prostredníctvom vás autor pozýva na stretnutie so sebou samým. S vlastnými snami, túžbami, možnosťami, alebo snahami o prekročenie hraníc. Možno si spočiatku ani neuvedomíte, že tak získate čosi, čo vám pri spomienke na niektoré z Martinovych sôch pripomenie váš vlastný zdroj sily, harmónie.
Keď vnímam sochy Martina Dzureka, nemôžem prostredníctvom nich nevnímať zároveň aj osobnosť autora. Páči sa mi, že sa nesnaží “zaujať” za každú cenu – útrpnou pózou, krikľavou vulgaritou, neprimeranou deformáciou, skrátka, že nehrá na efekt. Že má svoje vysoké kritéria, pevné hodnoty a z nich nezľavuje. Že ide svojou cestou, kde má krása, neha, hra, zrkadlenie a radosť z objavovania a nachádzania svoje pevné miesto. A to je veľmi, veľmi inšpiratívne.

„Mám pocit, že za to, že mám možnosť žiť, tvoriť, že môžem byť s rodinou, vychovávať deti, treba sa aj odvďačiť. Chápem to tak, že svojou tvorbou. Je to moja vďaka za to, že tu môžem byť.“ M. Dzurek

Martin Dzurek: Ak chces

Martin Dzurek: Ak chces

Share: